ďťż
Prąd regulatorów przy zmianie napięcia ?




Adrian Lutyński - Śro Lip 09, 2008 12:18 pm
" />Witam,

Pytanie do elektroników i moze nie tylko - jak to jest z fetami w końcówkach mocy w reglach, jeśli regiel ma np. 100A ciągłej wydajności przy 7V, to czy przy 14V będzie miał 50A czy również 100A? Bo wszędzie podają radośnie zwoje, co mądrzejsi ampery, ale nikt nie podaje ile amper przy jakim napięciu. A doskonale wiemy ze 100A przy 7V i 100A przy 14 to dwie zupełnie inne historie... A regle potrafią mieć zakres pracy od 5 do 25V np.




Mariusz Szopa - Śro Lip 09, 2008 6:41 pm
" />To nie tak. Te tranzystory mają podaną oporność złącza przy przewodzeniu i "kręci" się ona w pobliżu pojedynczych ewentualnie nastu miliohmów. Zasadniczą wielkością charakteryzującą takie półprzewodniki jest moc strat czyli iloczyn prądu [A] oraz spadek napięcia na tych właśnie miliohmach czyli 100 [A] x 0,020 (przykład dość słabego tranzystora) Da nam to 2 W wydzielonej mocy, którą trzeba jakoś odprowadzić. Przy tej wielkości nie jest to zbyt trudne. Jak zauważyłeś nie ma tu twoich 7 czy 14 V. To napięcie ma znaczenie przy wyborze typu tranzystora. Producent określa maksymalne napięcie przy jakim może pracować element.
Określanie maksymalnej dopuszczalnej mocy regulatora w ilości zwoi jest zabiegiem marketingowym aby każdy mógł się zorientować jaki silnik można podłączyć. Pobór prądu przez silnik zależy od tak wielu czynników że to rozwiązanie jest prostsze co nie znaczy, że lepsze. Jest wręcz mało precyzyjne ale jak pokazuje życie wystarczające.
Napięcie pracy regulatora jest zwykle ograniczone bardziej możliwościami elementu z którego zbudowany jest BEC. W naszych (o niskim napięciu regulatorach) element ten jest liniowy a więc na nim musi odłożyć się nadwyżka napięcia powyżej 5 V. Powoduje to, że przy prądach jakie potrafią pobrać serwomechanizmy będą to znaczne i czasami większe straty mocy niż na tranzystorach sterujących silnik napędowy. Regulatory na wyższe napięcia zwykle nie mają BEC lub mają go wykonany jako stabilizator impulsowy.



Adrian Lutyński - Śro Lip 09, 2008 6:48 pm
" />Jest switching BEC i taki który działa ciągle do danego napięcie. Ale granice BEC znam, bo akurat są doskonale podane, co za to z silnikiem napedowym?



Mariusz Szopa - Śro Lip 09, 2008 7:32 pm
" />
">Jest switching BEC i taki który działa ciągle do danego napięcie. A o czym ja pisałem? Nie ważne.

"> Ale granice BEC znam, bo akurat są doskonale podane, co za to z silnikiem napedowym?
A co ma do tego silnik, poza oczywiście wpływem na te ampery?




Adrian Lutyński - Śro Lip 09, 2008 7:48 pm
" />Tzn pomijam kwestię BEC, dla wygody uznajmy nawet że go nie ma, jak wtedy podchodzić do tego co może znieść regulator?
A pisałeś o BEC impulsowym, jednak nie podając jak się popularnie nazywa Od strony elektronicznej pewnie rewelka, dla użytkownika jeszcze nie do końca zrozumiałe Więc jeśli prąd jaki jest w stanie przetworzyć regiel nie jest zależny od napięcia?



Mariusz Szopa - Śro Lip 09, 2008 8:27 pm
" />Z naszego, modelarskiego punktu widzenia, w sprawie maksymalnego napięcia, trzeba patrzeć co napisł producent. Producent regulatora patrzy co napisał producent podzespołów użytych do kluczowania napięcia akumulatora.
Na przykład IRF 4905, zgodnie z danymi katalogowymi, może pracować do napięcia -55 V zaś IRL 3803 do 30 V. Jak widać ma się to nijak do ograniczeń naszych regulatorów.

">Więc jeśli prąd jaki jest w stanie przetworzyć regiel nie jest zależny od napięcia?
Przy naszych napięciach, możliwa wydajność prądowa regulatora nie zależy od napięcia pakietu a od możliwości prądowych tranzystorów kluczujących.
Oczywiście przy większym napięciu dany silnik będzie pobierał większy prąd, ale chyba nie o to Ci chodziło.



Adrian Lutyński - Śro Lip 09, 2008 8:31 pm
" />Czyli te tranzystory przyjmą niewiele mniej niż przy niższym napięciu, dobrze rozumiem? Jeśli producent podaje zakres napieć 5-14.4V i np 95A, to 50A przy 14V powinno zadzialać?



luke - Śro Lip 09, 2008 8:32 pm
" />Pytanie jak to jest z tym napieciem szczegolnie w przypadku nixx. Taki przyklad dla latwego rachunku producent podaje 10cel czyli 12V maksymalnego napiecia a wiadomo ze jest to napiecie nominalne bo tak naprawde na starcie regiel dostaje nawet i 15V bo do tylu moze sie naladowac nixx ?? Wiec ile zniesie regiel ?



Mariusz Szopa - Czw Lip 10, 2008 3:31 pm
" />
">Jeśli producent podaje zakres napieć 5-14.4V i np 95A, to 50A przy 14V powinno zadzialać?
Przyznałeś się "wszem i wobec", że nie umiesz czytać ze zrozumieniem.


">Taki przyklad dla latwego rachunku producent podaje 10cel czyli 12V maksymalnego napiecia a wiadomo ze jest to napiecie nominalne bo tak naprawde na starcie regiel dostaje nawet i 15V bo do tylu moze sie naladowac nixx ?? Wiec ile zniesie regiel ?
Zadaj to pytanie producentowi konkretnego regulatora.



Adrian Lutyński - Czw Lip 10, 2008 8:54 pm
" />
">Jeśli producent podaje zakres napieć 5-14.4V i np 95A, to 50A przy 14V powinno zadzialać?
Przyznałeś się "wszem i wobec", że nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

Raczej że Twoje zdolności pedgogiczne są nie do końca doskonałe
Tak czy tak dzięki za dotychczasową pomoc. Nie jestem ani trochę elektronikiem, jednak producenci zalecają stosowanie ograniczeń prądowych pod koniec zakresu napięciowego regulatorów, więc jakieś to znaczenie ma przy naszych napięciach. Bo jakby nie liczyć to 100A przy 7V to 700W w odróżnieniu od 100A przy 14V kiedy to jest 1400W. Więc i ciepła do odprowadzenia jakoś chyba więcej?



sumpirowicz - Pią Lip 11, 2008 7:03 am
" />Mariuszu,
drobna korekta: P=i^2*R, stąd dla Twojego przykładu 2W traconej mocy będzie z prądu 10A.

luke,
jeżeli producent podaje, że tranzystor pracuje np. do 30V to wcale nie oznacza, że gdy podłączysz 31V musi się spalić, ale... może Pamiętam, że któryś z regulatorów do bezszczotek miał dobrą sławę, bo miał tranzystorki z serii wytrzymującej o jedną celę Li-XX więcej, a później była większa afera, bo seria tranzystorów się zmieniła, a klienci się przyzwyczaili, że do regulatora można było (wcześniej) podłączyć więcej cel, a nowo kupione regle przy tylu celach się paliły...

Kajman,
proponuję wyjść od prądu zwarcia silnika. Jeżeli Twój silnik ma prąd zwarcia (czyli przy zablokowanym wałku i wybranym napięciu zasilania) np. 60A przy 7,2V (proponuję poszukać, choćby na forum wykresów obciążeniowych dla różnych silniczków) to już wiesz jaki prąd musi wytrzymać Twój regulator (oczywiście warto mieć jakiś margines)...
Jeżeli teraz chcesz sprawdzić (w przybliżeniu) ile będzie wynosił prąd zwarcia przy wyższym napięciu, np. 14,4V to skoro wiemy, że
I =U/R, a R się nie zmienia to prąd będzie 2 razy większy.

W dużym więc uproszczeniu - dla dwukrotnego zwiększenia napięcia zasilania (o ile producent dopuszcza takie napięcie) powinniśmy przyjąć połowę mniejszy prąd żeby utrzymać tę samą moc rozpraszaną przez regulator. Ale, tak jak pisze Mariusz, nikt nie mówi, że regulator nie wytrzyma większej mocy rozpraszanej, stąd przy takim prostym przeliczeniu możemy nie wykorzystać pełnej mocy "drzemiącej" w regulatorze...

pozdrawiam
Sławek



Adrian Lutyński - Pią Lip 11, 2008 7:22 am
" />OOoo dzięki, o to mi właśnie chodziło, czyli bezpiecznym powinno to być, zwłaszcza że wystarczy mi tyle w zupełności
Silniki są dostosowane do napięcia, więc ich wytrzymałością się nie martwię, gorzej z reglami
A co do wykresów- o ile do szczotkowych jeszcze były lub samemu mogłem zrobic, tak bezszczotki są w tym temacie zupełnie zaniedbane, nigdzie nikt nie umieszcza ich wykresów Jedynie lehner podaje tabele i wykres w funkcji prądu a nie napięcia.



sumpirowicz - Pią Lip 11, 2008 8:04 am
" />No bo z silnikami bezszczotkowymi to zupełnie inna bajka. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że na granicy przeciążenia (zgubienia synchronizacji) inaczej zachowują się silniki z sensorami, a inaczej bezsensorowe. Pozostaje zakupić coś takiego:
http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=2795
i bawić się w pomiary.
pozdrawiam
Sławek



Mariusz Szopa - Pią Lip 11, 2008 8:33 am
" />Faktycznie - uciekło mi "0" Wszystko przez te "skróty myślowe". Dobrze, że ktoś to wyłapał, dzięki.
Pytanie było w sprawie

">...jak to jest z fetami w końcówkach mocy w reglach, jeśli regiel ma np. 100A ciągłej wydajności przy 7V, to czy przy 14V będzie miał 50A czy również 100A
Nie ma tam nic o silniku. Wszystko odnosi się do samego regulatora. A właściwie do podzespołów w układzie kluczującym, tak to zrozumiałem.
Do kolegi Kajmana: moc oddana to nie to samo co moc tracona.

">Bo jakby nie liczyć to 100A przy 7V to 700W w odróżnieniu od 100A przy 14V kiedy to jest 1400W. Więc i ciepła do odprowadzenia jakoś chyba więcej? Z punktu widzenia regulatora to jest moc oddana, którą pobiera odbiornik, na nim się wytworzy więcej ciepła. Na regulatorze odłoży się dokładnie tyle samo mocy w obu przypadkach.
Tak jak napisał "sumpirowicz" moc jest iloczynem napięcia i prądu. W obu przypadkach przyjąłeś 100 A więc jest tak samo. Z punktu widzenia regulatora ważne jest ile na nim będzie się musiało wydzielić mocy. Spadek napięcia wynosi iloczyn prądu i rezystancji, prąd jak wcześniej podałem jest ten sam, rezystancja złącza również jest ta sama więc spadek napięcia jest ten sam. Czyli w obu przypadkach na regulatorze wydzieli się ta sama moc. Regulator nagrzeje się tak samo. To silnik może być bardziej gorący (zależy od sprawności). Jednocześnie proszę zwrócić uwagę, że w złożeniu prąd jest ten sam przy zwiększonym napięciu, więc silnik musiał być o mniejszej rezystancji, nie może być to ten sam silnik w obu przypadkach. Gdyby tak było to wraz ze wzrostem napięcia wzrósł by również prąd.
Teraz wiadomo o co chodzi, i dlaczego pytanie kolegi Kajmana było nieprecyzyjne?
Przyszło mi na myśl mylenie, przez niektórych, pojęcia "formowania" z "formatowaniem"



sumpirowicz - Pią Lip 11, 2008 9:03 am
" />Mariuszu,
znowu drobna korekta


">Jednocześnie proszę zwrócić uwagę, że w złożeniu prąd jest ten sam przy zwiększonym napięciu, więc silnik musiał być o mniejszej rezystancji, nie może być to ten sam silnik w obu przypadkach. Gdyby tak było to wraz ze wzrostem napięcia wzrósł by również prąd.

Faktycznie, silnik nie może być ten sam, słusznie piszesz, że wraz ze wzrostem napięcia wzrasta prąd (w rozważanym układzie ), ale...
jeżeli przy zwiększonym napięciu jest ten sam prąd to znaczy, że silnik musi mieć większą rezystancję

Oczywiście - tak jak zauważyłeś - założenie Kajmana związane z tym, że przy różnych napięciach wymusi ten sam maksymalny prąd obciążenia musi oznaczać dwa różne silniki...
pozdrawiam
Sławek



Mariusz Szopa - Pią Lip 11, 2008 9:31 am
" />Noż ***** ***, to wszystko, że muszę robić kilka rzeczy na raz



Adrian Lutyński - Pią Lip 11, 2008 10:31 am
" />No to teraz się doedukowałem, ku mojemu zdziwieniu, bardzo dziękuję za cierpliwość okazaną humaniście. Oczywiście chodzi o różne silniki przeznaczone do pracy na różnych napięciach i amperach. Tzn to ostatnie w sumie sie nie zmienia, tylko napiecie
Wiec mozna przyjąć, że jednak jest bardziej kolorowo i regiel nie musi się mocniej grzać przy zwiększonym napięciu? Kurde ciekawe.



zbig - Sob Lip 12, 2008 6:45 pm
" />Jeśli regulator ma napisane np 100A i np. zakres 7-14V, to oznacza dokładnie tyle, że można go obciążyć maksymalnym podanym prądem (100A) przy dowolnym napięciu z podanego zakresu (7-14V).
Koniec.
Jak słusznie napisano prąd maksymalny wynika z ograniczenia maksymalnego prądu tranzystorów (gównie P-kanałowych) i mocy rozpraszanej (na oporności tranzystorów, nie silnika) oraz w pewnym niewielkim stopniu mocy traconej przy kluczowaniu tranzystorów (ta rośnie z napięciem, ale nie jest dominująca).
Nie ma czegoś takiego, ze przy 7V regulator może puścić 100A a przy 14V np. tylko 50A.

Zupełnie inną sprawą jest ile może pobrać prądu silnik zasilany z 7 lub z 14V (czyli rozważania, czy np. przy 14V nie przekroczymy owych 100A dopuszczalnych dla regulatora).



Adrian Lutyński - Sob Lip 12, 2008 7:25 pm
" />Silniki są dedykowane pod napięcie, mają ok. 60A, poza tym chce chronić regiel ograniczeniem prądu jakie ma do ustawienia.
Powered by WordPress, ©