ďťż
Unitaryzacja




Tomasz Murawski - Czw Paź 29, 2009 12:43 pm
Witam,
Tomku
analizując lokale mieszkalne pojawia się między innymi cecha 'kondygnacja" - zakres od 1 do 12 oraz "ilośc izb" - zakres od 1 do 5. Próbując ustalić zunitaryzowany wpływ kondygnacji w ANCOVA, przeprowadzam analizę łacznie z cecha "ilośc izb" i innymi cechami. Po uzyskaniu zunitaryzowancych współczynników dla jednej cechy "kondygnacja" chce ustalić zunitaryzowane współczynniki dla cechy "ilośc izb". Czy przeprowadzając analizę w ANCOVA w celu zunitaryzowania współczynników dla cehy "ilośc izb" należy uwzględnić ceche "kondygnacja" w zakresie od 1 do 12 czy już przyjąć dla cechy "kondygnacja" współczynniki uzyskane w wyniku unitaryzacj?
Tomek Murawski




Tomasz Kotrasiński - Sob Paź 31, 2009 12:24 am
W zasadzie nie ma to znaczenia.
Najlepiej jest po prostu od razu w module ANCOVA jako cechy jakościowe wziąć do analizy i pięto i liczbę izb.
Następnie zunitryzować jedną i druga cechę i jako cechy już syntetyczne po unitaryzacji wstawić od modułu Linear Regression.

Chyba, że idzie o to, że ze względy na dużą liczbę stanów-cech zaczyna Ci w analizie brakować stopni swobody (df).
Wtedy należy pomyśleć o zmniejszeniu liczby stanów np. cechy piętro.
Po wstępnym zunitaryzowaniu można dokonać grupowania stanów odpowiadających piętrom. Bo nie musimy przecież stosować podziału na 15 pięter. Jeżeli okaże się, że występują 3 albo 4 wyraźnie rozdzielone stopnie możemy wykonać "drugie podejście" z mniejszą liczbą stopni już zwaloryzowaną wstępnie.

Swoją drogą przez 20 lat istnienia zawodu nie dopracowaliśmy się w ogóle sensownego sposobu opisu lokalizacji lokalu na piętrach.
Sama surowa informacja o piętrze, bez informacji o wysokości budynku i informacji o tym czy jest to kondygnacja ostatnia nie wiele pozwala się zorientować o "dobroci" kondygnacji.
Co to znaczy czwarte piętro?
W bloku czteropiętrowym jako ostatnie? W bloku sześciopiętrowym, w bloku 17 piętrowym?
Tak sprawa wygląda na Grochowie:

grochów_kondygnacje.gif



Tomasz Murawski - Pon Lis 02, 2009 9:31 am
Dzięki Tomku za odpowiedź i wskazówki.
Tomek Murawski
Powered by WordPress, ©