ďťż
Wątpliwości




MEC - Pią Lis 21, 2008 9:54 am
" />Dzień dobry, zostało 7 dni do zakończenia procesu rejestracji substancji w systemi Reach, a ja nie jestem pewna co do rozdzaju substancji, które powinnam zarejestrować. Jesteśmy przedsiębiorstwem ciepłowniczym, produkującym i dystrybującym energię cieplną. Posiadamy własną stację uzdatniania wody. Zarejestrowałam jako substancję - żużle i popioły paleniskowe tj EC:270-704-08. Ale mam wątpliwości co do wody zmiękczonej, którą sprzedajemy hucie do celów technologicznych. W załączniku nr IV pisze że woda destylowana jest zwolniona z obowiązku rejestracji. Natomiast w załączniku nr V mamy punkt, że nie podlegają rejestracji substancje występujące w przyrodzie o ile nie zostały chemicznie jeśli nie zostały zmodyfikowane chemicznie. Proszę o Państwa opinię. Pozdrawiam R.Mikołajczak.




Marcela - Pią Lis 21, 2008 9:17 pm
" />Szanowna Pani,

Trudno sobie wyobrazić jak należałoby w takim przypadku zarejestrować wodę. Oczywiście ma ona swój nr CAS i EINECS, ale trudno ja sobie wyobrazic jako zmodyfikowaną chemicznie. Prosze przeczytać Projekt przewodnika do załącznika V, którego polską wersję zamieściliśmy na naszej stronie w katalogu: PORADNIKI
Wydaje się w tym przypadku, że do wody zmiękczonj mozna również zastosować zapis:
Zgodnie z Artykułem 3 ust.40, ‼substancja nie zmodyfikowana chemicznie” oznacza substancję, której struktura chemiczna pozostaje niezmieniona, nawet jeśli została poddana procesowi chemicznemu lub przetworzeniu oraz fizycznej przemianie
mineralogicznej, np. w celu usunięcia zanieczyszczeń.
Oczywiście jest to nasz pogląd.
Zespół Punktu Konsultacyjnego



EWA - Śro Lis 18, 2009 11:59 am
" />Szanowna Pani Marcelo,

Podobnie jak przedmówczyni również pracuję w sektorze ciepłowniczym i dokonaliśmy wstępnej rejestracji Żużla, popiołu paleniskowego kod odpadu 10 01 01 o numerze identyfikacji EC: 270-708-4, pytanie moje brzmi czy wedle aktualnych i wprowadzanych wymagań prawnych występuje konieczność pełnej rejestracji ww. odpadu. Interesuje nas fakt czy została już wyznaczona granica kiedy w takim przypadku odpad przestaje być odpadem. Czy tylko ze względu na odbiorcę, który te odpady będzie wykorzystywał jako materiał do budowy dróg itp. mamy dokonać pełnej rejestracji? W sumie odpady przekazywane kartą przekazania odpadów są zwolnione z wymogów rejestracyjnych. Bardzo proszę o wyjaśnienie jak dalej powinniśmy postępować. Czy istnieje wymóg przeprowadzania badań toksykologicznych opisywanego odpadu.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Z poważaniem



EWA - Śro Lis 18, 2009 12:24 pm
" />Chciałabym również dowiedzieć się czy uzasadnione jest badanie składników substancji wchodzących w skład odpadu o kodzie 10 01 01-żużel, popioły.... Żużel został oznaczony jako substancja o zmiennym składzie (UVCB) a przeprowadzenie analizy chemicznej znajdujących się składników jest kłopotliwe po pierwsze za względu na to, ze nie wiemy które związki stanowią składniki substancji a które są zanieczyszczeniami? Co w takiej sytuacji?
Pozdarwiam




Marcela - Pią Lis 27, 2009 4:12 pm
" />Zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia REACH odpady w rozumieniu dyrektywy 2006/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, nie są substancją, preparatem ani wyrobem. W związku z tym rozporządzenie REACH nie ma do nich zastosowania. Jednakże, jeśli substancja jest sprzedawana lub udostępniana nieodpłatnie innej firmie, która je stosuje jako surowce do produkcji nowego produktu, wówczas tracą one status odpadu, a Państwo jesteście uważani za producenta tych substancji. Takie substancje podlegają wymaganiom rejestracyjnym zgodnie z art. 6. Ze względu na fakt, iż przekazujecie Państwo innej firmie popioły lotne czy też mieszanki popiołowo- żużlowe do wykorzystania podczas tworzenia nowego produktu, uważani jesteście Państwo za producenta tych substancji i zobowiązani do ich rejestracji, jeżeli chcecie dalej je wprowadzać do obrotu. Tylko wprzypadku utylizacji lub składowania takiego obowiązku nie macie. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Poradniku dot. identyfikacji i nazewnictwa substancji większość substancji typu żużli czy popiołów to substancje UVCB (Unknown or Variable composition, Complex reaction products or Biological materials), czyli substancje o nieznanym zmiennym składzie, złożone produkty reakcji. W wykazie EINECS znajduje się wiele pozycji, które mogą dotyczyć bezpośrednio Państwa substancji. W związku z tym wybierając określony nr CAS i EINECS, podmioty muszą wiedzieć czy będa rejestrowac wspólnie substancję o takich samych lub bardzo zbliżonych właściwościach - stąd potrzeba określenia składu.
Pozdrawiamy
Punkt Konsultacyjny



Marcela - Pią Lis 27, 2009 6:36 pm
" />I jeszcze małe uzupełnienie - nie ma potrzeby a nawet nie wolno wykonywać nowych badań na zwierzętach kręgowych (toksykologicznych i ekotoksykologicznych). Co więcej, jeśli w procesie ustalania dostępnych badań niezbędnych do dokonania wspólnej (w ramach konsorcjum) rejestracji pełnej okaże się, że istnieją braki, rejestrujący zaproponują w swojej dokumentacji wykonania takich badań, Agencja ogłosi to na stronie internetowej, tak, aby możliwe było ewentualne znalezienie podmiotów, które takimi danymi dysponują (mogą to być np. ośrodki badawcze, które nie dokonują rejestracji). Dopiero po uzyskaniu pewności, że takich badań nie ma, Agencja podejmie decyzję (niekoniecznie pozytywną) zezwalającą lub nie, na przeprowadzenie nowych, dodatkowych badań na zwierzętach kręgowych. W chwili obecnej zostały ogłoszone dwie takie konsultacje dla substancji, dla których została przedłożona dokumentacja rejestracyjna zawierająca propozycje wykonania badań z wykorzystaniem zwierząt kręgowych.
Powered by WordPress, ©