ďťż
Zamiana miejscami kwarcy nad. i odb. - czym grozi ?




Przemek Morawski - Pon Maj 22, 2006 9:23 pm
" />No właśnie, czym grozi zamiana miejscami kwarców nadajnika i odbiornika ? Mam taki oto przypadek. Aparatura AM 40MHz Hitec Lynx Sport. Kwarc odbiornika jest lekko uszkodzony tzn. pod wpływem drgań silnika spalinowego zaczyna głupieć i fail safe odcina sygnał. Zamieniłem więc miejscami kwarce i jest wszystko w porządku, aparatura działa jak powinna. Pytanie tylko czym na dłuższą metę grozi taka nieoczekiwana zamiana miejsc ?




Mariusz Szopa - Pon Maj 22, 2006 11:06 pm
" />Dziwne, że to pracuje. Taka zamiana nie uszkodzi ani odbiornika ani nadajnika. Masz tylko teraz bliżej nieokreślony kanał pracy aparatury. Nadajnik może pracować teraz na częstotliwości mniejszej lub większej o 455 kHz (zwykle tyle wynosi pośrednia częstotliwość odbiornika) od nominalnej wartości częstotliwości, na jaką była przeznaczona twoja para kwarców. Uważaj więc, jaki podajesz kanał podczas ewentualnych startów lub jazd z kolegami. Musisz też liczyć się z gorszymi parametrami odbiornika.



Maciej Pierzchała - Wto Maj 23, 2006 1:02 am
" />Chyba niczym nie grozi, po prostu zamieniles czestotliwosci dla nadawania i odbierania, a co do przesuniecia, to na pewno nie sa to setki KHz ale max 10-20. No i kanal masz nieprzepisowy a i parametry moga sie zmienic jak pisal Bonawentura. Ale jesli dziala to OK



Mariusz Szopa - Wto Maj 23, 2006 11:38 am
" />Częstotliwości kwarców, nadawczego i odbiorczego, różnią się o pośrednią. Nie powiesz mi chyba, że pośrednia to 10 czy nawet 20 kHz. Zastanów się trochę.




KiT - Wto Maj 23, 2006 12:17 pm
" />a nie jest tak, że jeśli to działa to oznacza, że mają taką samą pośrednią?



Mariusz Szopa - Wto Maj 23, 2006 1:07 pm
" />Pośrednia jest ta sama. Teoretycznie, mieszacz może pracować przy różnicy sygnału oscylatora lokalnego od sygnału odbieranego lub odwrotnie. Produktem mieszania będzie między innymi różnica tych dwóch częstotliwości, która zostanie odfiltrowana przez filtr pośredniej częstotliwości. Tak więc częstotliwość pośrednia jest zachowana.



zbig - Wto Maj 30, 2006 2:33 pm
" />Pośrednia w obecnie produkowanym sprzecie to 455 kHz. Zwykle kwarc odbiorczy ma częstotliwość niższą o 455kHz od nadawczego.
Tak więc po zamianie Twój nadajnik pracuje 45,5 kanału niżej niż powinien (każdy kanał to 10Khz), czyli po pierwsze poza dozwolonym pasmem (nielegalnie), po drugie prawdopodobnie już na zboczu krzywej rezonansowej filtrów nadajnika - czyli z mniejszą mocą (i zasięgiem). podobnie odbiornik - może mieć mniejszy zasięg bo filtry wejściowe mogą już tłumić tak odsunięty sygnał. Zdecydowanie polecam kupic nowy kwarc do odbiornika



Przemek Morawski - Wto Maj 30, 2006 7:39 pm
" />
"> czyli z mniejszą mocą (i zasięgiem)

Dokładnie takie objawy dziś zaobserowałem. Zasięg tak na oko wynosi około 30-40m. Jeździłem dziś po boisku szkolnym i czasami fail-safe zaczynał działać. No cóż, kwarce do wymiany.



Arkadiusz Flejszer - Wto Maj 30, 2006 8:10 pm
" />Przyglądam się Waszej dyskusji i aż musiałem, sięgnąć po Apakę Sanwę M-8 sprzęt działa ale ma dużo miniejszy zasięg i jest bardziej tak mi się wydaje podatny na zakłócenia.



zbig - Śro Maj 31, 2006 5:14 am
" />Taki eksperyment uda się tylko dla aparatur w modulacji AM. Dla FM kwarc nadajnika pracuje na częstotliwości 2 razy mniejszej niż częstotliwość kanału (potem jest ona podwajana). Po zamianie kwarców nadajnika i odbiornika częstotliwości pracy (o ile w ogóle układy by się wzbudziły) byłyby zupełnie "od czapy" i nie wspólpracowałyby ze sobą.
Powered by WordPress, ©